Czy Lampy UV i lampy LED w salonie kosmetycznym są szkodliwe?

Ostatnimi czasy po raz kolejny robi się szum wokół bezpieczeństwa lamp UV/LED do utwardzania paznokci żelowych. Zacznijmy od sprostowania, lampy UV i LED emitują takie same fale UVA i nie ma znaczenia, czy jest to UV czy LED, promieniowanie jest takie samo, różni się tylko rodzaj żarówki. Jedną kwestię mamy już wyjaśnioną, teraz czas na najważniejsze: 

lampa uv

Czy lampy UV stosowane przez stylistki paznokci są bezpieczne?

Ostatecznie wiemy już, że TAK! Amerykańscy naukowcy, w licznych badaniach dowiedli, że lampy UV nie zwiększają ryzyka zachorowania na nieczerniakowe raki skóry (NRS). Badania miały wykazać wpływ promieniowania UV z lamp do utwardzania paznokci, na skórę dłoni wkładaną do lampy oraz na skórę i oczy eksponowane na promieniowanie w standardowej odległości od lampy podczas zabiegu. Prace badawcze przeprowadzili Dr Robert Sayre, ekspert do spraw efektów, jakie wywołuje promieniowanie UVA, jeden z wynalazców systemu oceniania protektora UV w kremach ochronnych z filtrem, doktor katedry Dermatologii w Centrum Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Tennessee i katedry fizyki na Uniwersytecie w Memphis oraz dr John C. Dowdy, który jest znanym liderem na polu  badań naukowych związanych z ekspozycją skóry na promieniowanie UV, doktorem nauk w Rapid Precision Testing Laboratories, Cordova. Dr Sayre i dr Dowdy przeprowadzili badania na sześciu lampach UV, które są najczęściej sprzedawane na rynku amerykańskim, włączając w to lampy LED.  Posłużyli się wytycznymi American National Standards Institute (ANSI), które umożliwiły definicję zagrożeń promieniowania UV.

lampa led

Badania

Przeprowadzono doświadczenia, które obejmowały następujące wytyczne: emisja światła UV na wysokości 1 cm nad powierzchnią dłoni spoczywającej w lampie podczas zabiegu oraz 20 cm od źródła promieniowania pod kątem 0° i 45°.

Testy wykazały, że lampy UV do paznokci są całkowicie bezpieczne, jeśli używa się ich prawidłowo, czyli korzysta według instrukcji obsługi producenta.  Badacze udowodnili, że nie zwiększają one ryzyka zachorowania na raka skóry.

Mity

Obalili również mit, który mówił, że kosmetyczne  lampy UV są jednakowe z lampami solaryjnymi. Dowiedli, iż lampy UV są bezpieczniejsze od lamp stosowanych w solariach, ponieważ żarówki w nich używane są zupełnie inne, różnią się długością fal, ponadto lampy do paznokci emitują dużo mniej promieniowania UV i o innym zasięgu niż lampy do opalania, nie są więc jednakowe.

Fakty

Biorąc pod uwagę fakt, że dłonie osób, poddających się zabiegowi utwardzania paznokci przy użyciu lamp UV wystawiane są na promieniowanie co ok. 2 lub 3 tygodnie, przez 6 do 10 minut w seriach przerywanych, można stwierdzić, że bardziej ryzykowne jest wystawienie skóry dłoni na działanie naturalnego promieniowania podczas jazdy samochodem w słoneczny dzień. Zacytowano również dodatkowo wyniki badań, w których dowiedziono, że skóra na zewnętrznej stronie dłoni  jest 4 razy bardziej odporna na działanie promieniowania UV niż np. czoło czy policzki. Jest 3 i pół raza bardziej odporna niż skóra na plecach, co daje wniosek, że skóra na zewnętrznej stronie dłoni jest najbardziej odporną na promieniowanie częścią ciała. W swoich badaniach dr Sayre i dr Dowdy wykazali również, że płytka naturalnego paznokcia, która chroni łożysko, jest bardzo skutecznym blokerem promieniowania UV, ochrona, jaką zapewnia, jest porównywalna do ochrony, jaką daje miejscowe zastosowanie blokera SPF (ok SPF 40). Doświadczenia naukowców pokazały, iż nie ma ryzyka, że oczy osób korzystających z lamp UV będą wystawione na promieniowanie, jeśli oczywiście urządzenie jest prawidłowo używane.

Dowody

Udowodniono także, że ryzyko wystąpienia nieczerniakowego raka skóry (NRS) poprzez ekspozycję na promieniowanie emitowane przez lampy UV do paznokci jest 11-46 razy mniejsze niż przebywanie na słońcu przez taki sam czas.

„Jest wysoce nieprawdopodobne, aby osoba, który regularnie poddaje się działaniu lampy UV lub LED, osiągnęła taki poziom ekspozycji”, tłumacząc na nasze: praktycznie nie ma takiej  możliwości, żeby nabawić się raka skóry poprzez prawidłowe stosowanie lampy UV.

Jeśli klientka jest wciąż niepewna, może użyć kremu z filtrem, który stanowi barierę dla promieni UV lub założyć specjalne rękawiczki (z wycięciami na końce palców) aby wyeliminować ekspozycję.

Ostrożności nigdy za wiele! 

W badaniach określono jednak znikome, potencjalne ryzyko wynikające z przyjmowania środków medycznych, po których zwiększa się wrażliwość skóry na promienie UV.  Osobom przyjmującym tego typu substancje: „Odradzam wystawianie się na naturalne światło słoneczne bez odpowiedniej ochrony. Takie osoby powinny być również ostrożne podczas używania lampy UV lub LED paznokci – mówi dr Sayre. Czyli, jeśli nasza klientka przyjmuje farmaceutyki, które mogą wpływać na podwyższoną wrażliwość skóry przy ekspozycji na promieniowanie UV, wtedy powinniśmy zastosować specjalne środki ostrożności.

 

Jakie było największe zagrożenie, które zidentyfikowali naukowcy?

Obawa, że do lampy mogą być założone nieodpowiednie żarówki wymienne, np. takie, które emitują promienie UVB lub UVC. Założone przypadkowo mogłyby być szkodliwe dla skóry, oraz wpływać na prawidłowe utwardzanie się żelu lub hybrdy. Z wielu powodów jest BARDZO ważne, aby wymieniać żarówki na dokładnie takie same, jakie były założone przy zakupie urządzenia i przestrzeganie zaleceń producenta. Na naszym rynku znajdziecie wiele firm oferujących lampy UV lub LED. Podczas zakupu trzeba zwrócić uwagę na parametry lampy, aby nie zaszkodzić swoim klientkom . Osobiście rekomenduję używanie sprawdzonych firm oferujących lampy UV lub LED wysokiej klasy np. Pina-Parie

Konkluzja z badań dr Sayre’a i Dowdy’ego: „źródło promieniowania UV należy prawdopodobnie do najmniej ryzykownego we wszystkich kategoriach” i  „lampy do paznokci UV są bezpieczniejsze od światła słonecznego czy solaryjnego”. 

Myślę, że jest to wyczerpująca odpowiedź na pytanie o bezpieczeństwo lamp UV i LED, nie dajmy się zwariować!

Link do badania: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/php.12075/abstract 

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Karolina

    Witam, poproszę link do badań o których Pani wspomniała

Dodaj komentarz